Minimální mzda menší než šest tisíc. Kde se s ní žije?

V současné době si snad nikdo nemůže stěžovat na to, jak se v České republice žije. I když hospodaříme jako republika s ne zrovna malým schodkem, přidává se na platech i na důchodech, dokonce se přidává i maminkám na mateřské dovolené. Pozastavme se však nad platy, které v České republice dostáváme.
Za poslední rok se zvedly o opravdu výrazné procento. V současné době lidé vydělávají opravdu slušné peníze, na které není třeba si stěžovat. Kdo by si však na svůj plat stěžovat mohl, jsou obyvatelé zemí, kde je minimální mzda menší než šest tisíc korun. Víte, kde se žije s takto nízkou minimální mzdou?
Jak jsme zmínili, neustále se nám zvedají platy a společně s nimi i minimální mzda. Ta v současné době činí něco málo přes třináct tisíc korun. Za poslední roky minimální mzda výrazně stoupla, a to o rovnou tisícikorunu.
I když se nám může zdát naše minimální mzda v porovnání se zeměmi, kde je minimální mzda stanovená na šest tisíc korun, dost velká, existují země v Evropské unii, kde je minimální mzda stanovená na pětatřicet tisíc korun. Ale o tom zase někdy příště. Zaměřme se nyní na země, kde musí počítat minimálně s polovicí toho, co máme my stanovené jako minimum.
V jakých zemích je stanovena nejnižší minimální mzda?
Pokud bychom se na to měli podívat z hlediska Evropské unie, řekli bychom, že nejnižší minimální mzdu mají stanovenou v Bulharsku, kde se minimální mzda nedotýká ani sedmi a půl tisíce korun. Pakliže bychom se na to podívali z celosvětového hlediska, řekli bychom, že nejnižší minimální mzdu mají stanovenou v Moldavsku, Bělorusku nebo také na Ukrajině, kde minimální mzda nečiní ani zmiňovaných šest tisíc korun. Nedotýká se v těchto zemích dokonce ani čtyř tisíc korun, ale končí někde na třech a půl tisících korunách.
Kde není minimální mzda zavedena?
Málokdo však ví, že existují země, kde není minimální mzda stanovena vůbec. K takovým zemím patří například Švédsko, Dánsko nebo Finsko, taktéž Itálie. V těchto zemích není samozřejmé stanovovat minimální mzdu, minimální mzda v těchto zemích zkrátka chybí.
Mohlo by vás zajímat
I když už nás realitní makléři a také devolepeři několik let přesvědčují o tom, že níž už sazby hypoték nepůjdou, padl nový rekord.
Zákon o spotřebitelských úvěrech měl začít platit už na jaře roku 2016. Zatím se tak nestalo. O převratné inovaci se dosud pouze mluví.
Letos budume na stát pracovat v průměru 153 dní, zdá se Vám to hodně nebo málo? Jak jsou na tom ostatní země v EU?
JAKOU ČÁSTKU SI PŘEJETE?
NA JAK DLOUHO?
Kč | |
Poplatek: | 0 Kč |
Součet: | 5 000 Kč |
Splatnost do: | 07.11.2016 |
RPSN: | 0.00% |